The 2021 Vuelta a España
is a three-week Grand Tour cycling stage racebetween 14 August and 5 September 2021
Final Stage Competition starts in:
00d:09h:11m :42s

The 1994 Vuelta a España was the 49th Edition of the Vuelta a España, one of cycling’s Grand Tours. The Vuelta started on April 25 with a short 9 km (5.6 mi) prologue around the Spanish city of Valladolid. The race came to a close on May 15 with a flat stage that stretched from Palazuelos de Eresma to the Spanish capital of Madrid. Seventeen teams entered the race, which was won by Tony Rominger of the Mapei–CLAS team. Second and third respectively were the Spanish riders Mikel Zarrabeitia and Pedro Delgado.

Tony Rominger became the first rider to win the Vuelta a España three consecutive times. Amongst the race’s other classifications, Laurent Jalabert of the ONCE team won the points classification, Festina–Lotus rider Luc Leblanc won the mountains classification, Mauro Radaelli of the Brescialat team won the intermediate sprints classification, and Amore & Vita rider Alessio Di Basco won the special sprints classification. Banesto finished as the winners of the team classification, which ranked each of the twenty teams contesting the race by lowest cumulative time.

1994 Vuelta a España
Race details
Dates 25 April – 15 May
Stages 20 + Prologue
Distance 3,531.6 km (2,194 mi)
Winning time 92h 07′ 48″
Results
Winner  Tony Rominger (SUI) (Mapei–CLAS)
Second  Mikel Zarrabeitia (ESP) (Banesto)
Third  Pedro Delgado (ESP) (Banesto)

Points  Laurent Jalabert (FRA) (ONCE)
Mountains  Luc Leblanc (FRA) (Festina–Lotus)
Sprints  Mauro Radaelli (ITA) (Brescialat)
Team Banesto
← 1993
1995 →

Teams

  • Amore & Vita
  • Artiach-Royal Fruco
  • Banesto
  • Brescialat
  • Cavas Castellblanch
  • Euskadi–Petronor
  • Festina–Lotus
  • Jolly-Cage
  • Kelme–Avianca–Gios
  • Mapei–CLAS
  • Mercatone Uno–Medeghini
  • Navigare–Blue Storm
  • ONCE
  • Recer-Boavista
  • Santa Clara-Samara
  • Sicasal-Acral
  • TVM–Bison Kit

Route and stages

Stage Date Course Distance Type Winner
1 25 April Valladolid 9 km (6 mi) Individual time trial  Tony Rominger (SUI)
2 26 April Valladolid to Salamanca 178.4 km (111 mi) Plain stage  Laurent Jalabert (FRA)
3 27 April Salamanca to Cáceres 239 km (149 mi) Plain stage  Laurent Jalabert (FRA)
4 28 April Almendralejo to Córdoba 235.6 km (146 mi) Plain stage  Endrio Leoni (ITA)
5 29 April Córdoba to Granada 166.9 km (104 mi) Plain stage  Laurent Jalabert (FRA)
6 30 April Granada to Sierra Nevada 151.7 km (94 mi) Stage with mountain(s)  Tony Rominger (SUI)
7 1 May Baza to Alicante 256.5 km (159 mi) Plain stage  Simone Biasci (ITA)
8 2 May Benidorm to Benidorm 39.5 km (25 mi) Individual time trial  Tony Rominger (SUI)
9 3 May Benidorm to Valencia 166 km (103 mi) Plain stage  Jean-Paul van Poppel (NED)
10 4 May Igualada to Andorra-Arcalís (Andorra) 205 km (127 mi) Stage with mountain(s)  Ángel Camargo (COL)
11 5 May Andorra la Vella (Andorra) to Cerler 195.3 km (121 mi) Stage with mountain(s)  Tony Rominger (SUI)
12 6 May Benasque to Zaragoza 226.7 km (141 mi) Plain stage  Laurent Jalabert (FRA)
13 7 May Zaragoza to Pamplona 201.6 km (125 mi) Plain stage  Laurent Jalabert (FRA)
14 8 May Pamplona to Sierra de la Demanda 174 km (108 mi) Stage with mountain(s)  Tony Rominger (SUI)
15 9 May Santo Domingo de la Calzada to Santander 209.3 km (130 mi) Hilly stage  Alessio Di Basco (ITA)
16 10 May Santander to Lakes of Covadonga 147.7 km (92 mi) Stage with mountain(s)  Laurent Jalabert (FRA)
17 11 May Cangas de Onís to Monte Naranco 150.4 km (93 mi) Stage with mountain(s)  Bart Voskamp (NED)
18 12 May Ávila to Ávila 189 km (117 mi) Stage with mountain(s)  Giuseppe Calcaterra (ITA)
19 13 May Ávila to Palazuelos de Eresma 171 km (106 mi) Stage with mountain(s)  Marino Alonso (ESP)
20 14 May Segovia to Palazuelos de Eresma 53 km (33 mi) Individual time trial  Tony Rominger (SUI)
21 15 May Palazuelos de Eresma to Madrid 165.7 km (103 mi) Plain stage  Laurent Jalabert (FRA)
Total 3,531 km (2,194 mi)

Classification leadership

Classification leadership by stage
Stage Winner General classification Jersey yellow.svg Points classification Jersey granate.svg Mountains classification Jersey white.svg Team classification
P Tony Rominger Tony Rominger Tony Rominger not awarded Banesto
1 Laurent Jalabert
2 Laurent Jalabert Laurent Jalabert José Manuel Uría
3 Endrio Leoni Ignacio García Camacho
4 Laurent Jalabert Luc Leblanc
5 Tony Rominger Mapei–CLAS
6 Simone Biasci
7 Tony Rominger Tony Rominger
8 Jean-Paul van Poppel Luc Leblanc Banesto
9 Ángel Camargo Tony Rominger
10 Tony Rominger Tony Rominger Mapei–CLAS
11 Laurent Jalabert Laurent Jalabert
12 Laurent Jalabert
13 Tony Rominger
14 Alessio Di Basco Banesto
15 Laurent Jalabert
16 Bart Voskamp
17 Giuseppe Calcaterra Luc Leblanc
18 Marino Alonso
19 Tony Rominger Tony Rominger
20 Laurent Jalabert Laurent Jalabert
Final Tony Rominger Laurent Jalabert Luc Leblanc Banesto

Final standings

Legend
Yellow jersey Denotes the winner of the General classification Granate jersey Denotes the winner of the Points classification
White jersey Denotes the winner of the Mountains classification Red jersey Denotes the winner of the Intermediate sprints classification
Orangejersey Denotes the winner of the Special sprints classification

General classification

Rider Team Time
1  Tony Rominger (SUI) A yellow jersey Mapei–CLAS 92h 07′ 48″
2  Mikel Zarrabeitia (ESP) Banesto + 7′ 28″
3  Pedro Delgado (ESP) Banesto + 9′ 27″
4  Alex Zülle (SUI) ONCE + 10′ 54″
5  Oliverio Rincón (COL) ONCE + 13′ 09″
6  Luc Leblanc (FRA) A white jersey Festina–Lotus + 15′ 27″
7  Vicente Aparicio (ESP) Banesto + 15′ 48″
8  Luis Pérez (ESP) Cavas Castellblanch + 16′ 46″
9  Fernando Escartín (ESP) Mapei–CLAS + 16′ 54″
10  Alberto Camargo (COL) Artiach-Royal Fruco + 20′ 35″

Points classification

Rider Team Points
1  Laurent Jalabert (FRA) A granate jersey ONCE 243
2  Tony Rominger (SUI) A yellow jersey Mapei–CLAS 227
3  Alex Zülle (SUI) ONCE 121
4  Mikel Zarrabeitia (ESP) Banesto 117
5  Pedro Delgado (ESP) Banesto 89
6  Juan Carlos González Salvador (ESP) Carrera Jeans–Tassoni 83
7  Oliverio Rincón (COL) ONCE 78
8  Jean-Paul van Poppel (NED) Festina–Lotus 77
9  Roberto Pagnin (ITA) Navigare–Blue Storm 67
10  Paulo-Antonio Fanelli (ITA) Carrera Jeans–Tassoni 64

Mountains classification

Rider Team Points
1  Luc Leblanc (FRA) A white jersey Festina–Lotus 158
2  Michele Coppolillo (ITA) Navigare–Blue Storm 148
3  Tony Rominger (SUI) A yellow jersey Mapei–CLAS 136
4  Oliverio Rincón (COL) ONCE 99
5  Mikel Zarrabeitia (ESP) Banesto 76

Team classification

Team Time
1 Banesto 276h 42′ 43″
2 Mapei–CLAS + 10′ 01″
3 ONCE + 18′ 15″
4 Cavas Castellblanch + 40′ 55″
5 Festina–Lotus + 43′ 32″
6 Artiach-Royal Fruco + 48′ 18″
7 Kelme–Avianca–Gios + 54′ 52″
8 Euskadi–Petronor + 1h 40′ 24″
9 Mercatone Uno–Medeghini + 1h 51′ 54″
10 Recer-Boavista + 2h 30′ 44″

Intermediate sprints classification

Rider Team Points
1  Mauro Radaelli (ITA) A red jersey Brescialat 44
2  Orlando Rodrigues (POR) Artiach-Royal Fruco 29
3  Roberto Pagnin (ITA) Navigare–Blue Storm 22
4  Fabio Roscioli (ITA) Brescialat 8
5  Julio Cesar Cadena (COL) Kelme–Avianca–Gios 7

Special sprints classification

Rider Team Points
1  Alessio Di Basco (ITA) An orange jersey Amore & Vita 39
2  Giuseppe Calcaterra (ITA) Amore & Vita 18
3  Fabio Roscioli (ITA) Brescialat 11
4  Michele Coppolillo (ITA) Navigare–Blue Storm 11
5  Roberto Pagnin (ITA) Navigare–Blue Storm 6
Final Stage Competition starts in :
22d:09h:10m:44s
I’m Katy.
Hi! I’m Katy!
Nice to see you here!
I have something special for you 😉 Here is your personal link for the best betting offers 🔥
YOUR PERSONAL LINK