The 2021 Vuelta a España
is a three-week Grand Tour cycling stage racebetween 14 August and 5 September 2021
Final Stage Competition starts in:
00d:09h:11m :42s
HomeArchivehttps://vuelta.club/Vuelta a Espana 2019

Vuelta a Espana 2019

The 2019 Vuelta a España was a three-week Grand Tour cycling stage race that took place in Spain, Andorra and France between 24 August and 15 September 2019. The race was the 74th edition of the Vuelta a España and is the final Grand Tour of the 2019 cycling season. The race started with a team time trial in Torrevieja on the Costa Blanca.

The race was won by Primož Roglič of Team Jumbo–Visma, making him the first Slovenian rider to win a Grand Tour. Rounding out the podium were Alejandro Valverde of Movistar Team in second and Roglič’s countryman Tadej Pogačar of UAE Team Emirates in third.

Along with the overall, Roglič also took the points classification. Geoffrey Bouchard of AG2R La Mondiale won the mountains classification, while Pogačar was the best young rider. Miguel Ángel López of Astana was named the overall most combative, and Movistar Team won the team classification.

2019 Vuelta a España
2019 UCI World Tour, race 32 of 38
Podium in Madrid on 15 September 2019
Podium in Madrid on 15 September 2019
Race details
Dates 24 August – 15 September
Stages 21
Distance 3,290.7 km (2,045 mi)
Winning time 83h 07′ 14″
Results
Winner  Primož Roglič (SLO) (Team Jumbo–Visma)
Second  Alejandro Valverde (ESP) (Movistar Team)
Third  Tadej Pogačar (SLO) (UAE Team Emirates)

Points  Primož Roglič (SLO) (Team Jumbo–Visma)
Mountains  Geoffrey Bouchard (FRA) (AG2R La Mondiale)
Youth  Tadej Pogačar (SLO) (UAE Team Emirates)
Combativity  Miguel Ángel López (COL) (Astana)
Team Movistar Team
← 2018
2020 →

Stages

List of stages
Stage Date Course Distance Type Winner
1 24 August Salinas de Torrevieja to Torrevieja 13.4 km (8.3 mi) Team time trial Astana
2 25 August Benidorm to Calpe 199.6 km (124.0 mi) Hilly stage  Nairo Quintana (COL)
3 26 August Ibi to Alicante 188 km (116.8 mi) Flat stage  Sam Bennett (IRL)
4 27 August Cullera to El Puig 175.5 km (109.1 mi) Flat stage  Fabio Jakobsen (NED)
5 28 August L’Eliana to Observatorio Astrofísico de Javalambre 170.7 km (106.1 mi) Hilly stage  Ángel Madrazo (ESP)
6 29 August Mora de Rubielos to Ares del Maestrat 198.9 km (123.6 mi) Hilly stage  Jesús Herrada (ESP)
7 30 August Onda to Mas de la Costa 183.2 km (113.8 mi) Mountain stage  Alejandro Valverde (ESP)
8 31 August Valls to Igualada 166.9 km (103.7 mi) Hilly stage  Nikias Arndt (GER)
9 1 September Andorra la Vella (Andorra) to Cortals d’Encamp (Andorra) 94.4 km (58.7 mi) Mountain stage  Tadej Pogačar (SLO)
2 September Andorra Rest day
10 3 September Jurançon (France) to Pau (France) 36.2 km (22.5 mi) Individual time trial  Primož Roglič (SLO)
11 4 September Saint-Palais (France) to Urdax 180 km (111.8 mi) Hilly stage  Mikel Iturria (ESP)
12 5 September Circuito de Navarra to Bilbao 171.4 km (106.5 mi) Hilly stage  Philippe Gilbert (BEL)
13 6 September Bilbao to Los Machucos 166.4 km (103.4 mi) Mountain stage  Tadej Pogačar (SLO)
14 7 September San Vicente de la Barquera to Oviedo 188 km (116.8 mi) Flat stage  Sam Bennett (IRL)
15 8 September Tineo to Santuario del Acebo 154.4 km (95.9 mi) Mountain stage  Sepp Kuss (USA)
16 9 September Pravia to La Cubilla [es] 144.4 km (89.7 mi) Mountain stage  Jakob Fuglsang (DEN)
10 September León Rest day
17 11 September Aranda de Duero to Guadalajara 219.6 km (136.5 mi) Flat stage  Philippe Gilbert (BEL)
18 12 September Colmenar Viejo to Becerril de la Sierra 177.5 km (110.3 mi) Mountain stage  Sergio Higuita (COL)
19 13 September Ávila to Toledo 165.2 km (102.7 mi) Flat stage  Rémi Cavagna (FRA)
20 14 September Arenas de San Pedro to Plataforma de Gredos [es] 190.4 km (118.3 mi) Mountain stage  Tadej Pogačar (SLO)
21 15 September Fuenlabrada to Madrid 106.6 km (66.2 mi) Flat stage  Fabio Jakobsen (NED)
Total 3,290.7 km (2,044.7 mi)

Classification leadership

Mountains classification points
Category 1st 2nd 3rd 4th 5th 6th
Cima Alberto Fernández 20 15 10 6 4 2
Special-category 15 10 6 4 2
First-category 10 6 4 2 1
Second-category 5 3 1
Third-category 3 2 1
Classification leadership by stage
Stage Winner General classification Jersey red.svg Points classification Jersey green.svg Mountains classification Jersey blue polkadot.svg Young rider classification Jersey white.svg Team classification Jersey red number.svg Combativity award Jersey yellow number.svg
1 Astana Miguel Ángel López not awarded not awarded Miguel Ángel López Astana Miguel Ángel López
2 Nairo Quintana Nicolas Roche Nairo Quintana Ángel Madrazo Team Sunweb Ángel Madrazo
3 Sam Bennett Ángel Madrazo
4 Fabio Jakobsen Sam Bennett Jorge Cubero
5 Ángel Madrazo Miguel Ángel López Movistar Team José Herrada
6 Jesús Herrada Dylan Teuns Jesús Herrada
7 Alejandro Valverde Miguel Ángel López Nairo Quintana Sergio Henao
8 Nikias Arndt Nicolas Edet David de la Cruz
9 Tadej Pogačar Nairo Quintana Geoffrey Bouchard
10 Primož Roglič Primož Roglič Primož Roglič Primož Roglič
11 Mikel Iturria Alex Aranburu
12 Philippe Gilbert Philippe Gilbert
13 Tadej Pogačar Tadej Pogačar Héctor Sáez
14 Sam Bennett Diego Rubio
15 Sepp Kuss Sergio Samitier
16 Jakob Fuglsang Geoffrey Bouchard Ángel Madrazo
17 Philippe Gilbert Nairo Quintana
18 Sergio Higuita Miguel Ángel López Sergio Higuita
19 Rémi Cavagna Rémi Cavagna
20 Tadej Pogačar Tadej Pogačar Tao Geoghegan Hart
21 Fabio Jakobsen not awarded
Final Primož Roglič Primož Roglič Geoffrey Bouchard Tadej Pogačar Movistar Team Miguel Ángel López

Standings

Legend
Jersey red.svg Denotes the winner of the general classification
Jersey green.svg Denotes the winner of the points classification
Jersey blue polkadot.svg Denotes the winner of the mountains classification
Jersey white.svg Denotes the winner of the young rider classification
A white jersey with a red number bib. Denotes the winner of the team classification
A white jersey with a yellow number bib. Denotes the winner of the combativity award

General classification

Final general classification (1–10)
Rank Rider Team Time
1  Primož Roglič (SLO) Jersey red.svgJersey green.svg Team Jumbo–Visma 83h 07′ 14″
2  Alejandro Valverde (ESP) Jersey red number.svg Movistar Team + 2′ 33″
3  Tadej Pogačar (SLO) Jersey white.svg UAE Team Emirates + 2′ 55″
4  Nairo Quintana (COL) Jersey red number.svg Movistar Team + 3′ 46″
5  Miguel Ángel López (COL) Jersey yellow number.svg Astana + 4′ 48″
6  Rafał Majka (POL) Bora–Hansgrohe + 7′ 33″
7  Wilco Kelderman (NED) Team Sunweb + 10′ 04″
8  Carl Fredrik Hagen (NOR) Lotto–Soudal + 12′ 54″
9  Marc Soler (ESP) Jersey red number.svg Movistar Team + 22′ 27″
10  Mikel Nieve (ESP) Mitchelton–Scott + 22′ 34″
hideFinal general classification (11–153)
Rank Rider Team Time
11  James Knox (GBR) Deceuninck–Quick-Step + 22′ 55″
12  Dylan Teuns (BEL) Bahrain–Merida + 24′ 06″
13  Jakob Fuglsang (DEN) Astana + 26′ 49″
14  Sergio Higuita (COL) EF Education First + 32′ 17″
15  Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain–Merida + 33′ 40″
16  Ion Izagirre (ESP) Astana + 42′ 00″
17  Ruben Guerreiro (POR) Team Katusha–Alpecin + 42′ 05″
18  Nicolas Edet (FRA) Cofidis + 46′ 24″
19  Esteban Chaves (COL) Mitchelton–Scott + 53′ 03″
20  Tao Geoghegan Hart (GBR) Team Ineos + 1h 04′ 21″
21  Kilian Frankiny (SUI) Groupama–FDJ + 1h 11′ 42″
22  Óscar Rodríguez (ESP) Euskadi–Murias + 1h 13′ 14″
23  Luis León Sánchez (ESP) Astana + 1h 17′ 09″
24  François Bidard (FRA) AG2R La Mondiale + 1h 25′ 44″
25  Ben O’Connor (AUS) Team Dimension Data + 1h 25′ 53″
26  Martijn Tusveld (NED) Team Sunweb + 1h 27′ 32″
27  Robert Gesink (NED) Team Jumbo–Visma + 1h 29′ 07″
28  Peter Stetina (USA) Trek–Segafredo + 1h 32′ 25″
29  Sepp Kuss (USA) Team Jumbo–Visma + 1h 35′ 33″
30  José Joaquín Rojas (ESP) Jersey red number.svg Movistar Team + 1h 44′ 02″
31  Neilson Powless (USA) Team Jumbo–Visma + 1h 48′ 21″
32  Philippe Gilbert (BEL) Deceuninck–Quick-Step + 1h 50′ 02″
33  George Bennett (NZL) Team Jumbo–Visma + 1h 55′ 19″
34  Wout Poels (NED) Team Ineos + 1h 58′ 10″
35  Pierre Latour (FRA) AG2R La Mondiale + 1h 59′ 04″
36  Felix Großschartner (AUT) Bora–Hansgrohe + 2h 03′ 33″
37  Niklas Eg (DEN) Trek–Segafredo + 2h 04′ 41″
38  Ben King (USA) Team Dimension Data + 2h 10′ 03″
39  Sebastián Henao (COL) Team Ineos + 2h 12′ 22″
40  Daniel Navarro (ESP) Team Katusha–Alpecin + 2h 12′ 29″
41  Daniel Felipe Martínez (COL) EF Education First + 2h 13′ 20″
42  Gianluca Brambilla (ITA) Trek–Segafredo + 2h 16′ 17″
43  Antonio Pedrero (ESP) Jersey red number.svg Movistar Team + 2h 20′ 11″
44  Tobias Ludvigsson (SWE) Groupama–FDJ + 2h 20′ 23″
45  Sergio Henao (COL) UAE Team Emirates + 2h 20′ 29″
46  Nelson Oliveira (POR) Jersey red number.svg Movistar Team + 2h 21′ 16″
47  Geoffrey Bouchard (FRA) Jersey blue polkadot.svg AG2R La Mondiale + 2h 25′ 49″
48  Mikel Bizkarra (ESP) Euskadi–Murias + 2h 28′ 43″
49  Damien Howson (AUS) Mitchelton–Scott + 2h 29′ 32″
50  Cristián Rodríguez (ESP) Caja Rural–Seguros RGA + 2h 29′ 33″
51  Louis Meintjes (SAF) Team Dimension Data + 2h 34′ 53″
52  Rémi Cavagna (FRA) Deceuninck–Quick-Step + 2h 35′ 04″
53  Gorka Izagirre (ESP) Astana + 2h 37′ 30″
54  Matteo Fabbro (ITA) Team Katusha–Alpecin + 2h 37′ 58″
55  Zdeněk Štybar (CZE) Deceuninck–Quick-Step + 2h 39′ 31″
56  Thomas De Gendt (BEL) Lotto–Soudal + 2h 40′ 02″
57  Paweł Poljański (POL) Bora–Hansgrohe + 2h 44′ 06″
58  Clément Chevrier (FRA) AG2R La Mondiale + 2h 49′ 02″
59  Lawson Craddock (USA) EF Education First + 2h 49′ 16″
60  Jonas Koch (GER) CCC Team + 2h 51′ 21″
61  Darwin Atapuma (COL) Cofidis + 2h 51′ 36″
62  Tsgabu Grmay (ETH) Mitchelton–Scott + 2h 52′ 26″
63  Nick Schultz (AUS) Mitchelton–Scott + 2h 52′ 42″
64  Imanol Erviti (ESP) Jersey red number.svg Movistar Team + 2h 53′ 02″
65  Tosh Van der Sande (BEL) Lotto–Soudal + 2h 53′ 26″
66  David de la Cruz (ESP) Team Ineos + 2h 53′ 50″
67  Steve Morabito (SUI) Groupama–FDJ + 3h 02′ 11″
68  Dario Cataldo (ITA) Astana + 3h 06′ 30″
69  Nikias Arndt (GER) Team Sunweb + 3h 06′ 44″
70  Valerio Conti (ITA) UAE Team Emirates + 3h 08′ 00″
71  Owain Doull (GBR) Team Ineos + 3h 08′ 12″
72  Silvan Dillier (SUI) AG2R La Mondiale + 3h 09′ 54″
73  Sander Armée (BEL) Lotto–Soudal + 3h 10′ 27″
74  Tomasz Marczyński (POL) Lotto–Soudal + 3h 15′ 09″
75  José Herrada (ESP) Cofidis + 3h 20′ 26″
76  Steff Cras (BEL) Team Katusha–Alpecin + 3h 21′ 04″
77  Dorian Godon (FRA) AG2R La Mondiale + 3h 22′ 00″
78  Tim Declercq (BEL) Deceuninck–Quick-Step + 3h 27′ 05″
79  Omar Fraile (ESP) Astana + 3h 27′ 25″
80  Romain Seigle (FRA) Groupama–FDJ + 3h 28′ 02″
81  Quentin Jaurégui (FRA) AG2R La Mondiale + 3h 28′ 13″
82  Héctor Sáez (ESP) Euskadi–Murias + 3h 28′ 53″
83  Dion Smith (NZL) Mitchelton–Scott + 3h 29′ 59″
84  Mark Padun (UKR) Bahrain–Merida + 3h 30′ 25″
85  Jacopo Mosca (ITA) Trek–Segafredo + 3h 30′ 55″
86  Cyril Barthe (FRA) Euskadi–Murias + 3h 31′ 36″
87  Mikel Iturria (ESP) Euskadi–Murias + 3h 31′ 50″
88  Sergio Pardilla (ESP) Caja Rural–Seguros RGA + 3h 32′ 24″
89  Salvatore Puccio (ITA) Team Ineos + 3h 33′ 38″
90  Clément Venturini (FRA) AG2R La Mondiale + 3h 37′ 27″
91  Bruno Armirail (FRA) Groupama–FDJ + 3h 38′ 04″
92  Robert Power (AUS) Team Sunweb + 3h 38′ 42″
93  Jorge Arcas (ESP) Jersey red number.svg Movistar Team + 3h 39′ 12″
94  Alex Aranburu (ESP) Caja Rural–Seguros RGA + 3h 39′ 43″
95  Fernando Barceló (ESP) Euskadi–Murias + 3h 40′ 19″
96  Edvald Boasson Hagen (NOR) Team Dimension Data + 3h 40′ 52″
97  Francisco Ventoso (ESP) CCC Team + 3h 41′ 38″
98  Pavel Kochetkov (RUS) Team Katusha–Alpecin + 3h 42′ 27″
99  Michael Storer (AUS) Team Sunweb + 3h 50′ 04″
100  Sam Bewley (NZL) Mitchelton–Scott + 3h 51′ 31″
101  Jonathan Lastra (ESP) Caja Rural–Seguros RGA + 3h 57′ 29″
102  Luis Ángel Maté (ESP) Cofidis + 3h 57′ 38″
103  Casper Pedersen (DEN) Team Sunweb + 4h 00′ 14″
104  Jetse Bol (NED) Burgos BH + 4h 04′ 01″
105  Ricardo Vilela (POR) Burgos BH + 4h 04′ 41″
106  Ian Stannard (GBR) Team Ineos + 4h 05′ 25″
107  Nic Dlamini (SAF) Team Dimension Data + 4h 05′ 44″
108  Damien Touzé (FRA) Cofidis + 4h 08′ 25″
109  Luka Pibernik (SLO) Bahrain–Merida + 4h 12′ 17″
110  Yukiya Arashiro (JPN) Bahrain–Merida + 4h 13′ 18″
111  Sergey Chernetskiy (RUS) Caja Rural–Seguros RGA + 4h 14′ 38″
112  Sergio Samitier (ESP) Euskadi–Murias + 4h 16′ 49″
113  Enrico Battaglin (ITA) Team Katusha–Alpecin + 4h 18′ 37″
114  Nathan Van Hooydonck (BEL) CCC Team + 4h 20′ 35″
115  Harm Vanhoucke (BEL) Lotto–Soudal + 4h 20′ 46″
116  Óscar Cabedo (ESP) Burgos BH + 4h 21′ 49″
117  Aritz Bagües (ESP) Euskadi–Murias + 4h 22′ 14″
118  Willie Smit (SAF) Team Katusha–Alpecin + 4h 23′ 33″
119  Ángel Madrazo (ESP) Burgos BH + 4h 24′ 11″
120  Jesús Ezquerra (ESP) Burgos BH + 4h 26′ 12″
121  Eros Capecchi (ITA) Deceuninck–Quick-Step + 4h 26′ 16″
122  Mitchell Docker (AUS) EF Education First + 4h 26′ 59″
123  Domen Novak (SLO) Bahrain–Merida + 4h 27′ 28″
124  John Degenkolb (GER) Trek–Segafredo + 4h 28′ 32″
125  Alex Kirsch (LUX) Trek–Segafredo + 4h 29′ 56″
126  Logan Owen (USA) EF Education First + 4h 31′ 27″
127  Stéphane Rossetto (FRA) Cofidis + 4h 31′ 47″
128  Manuele Boaro (ITA) Astana + 4h 32′ 50″
129  Jaco Venter (SAF) Team Dimension Data + 4h 33′ 59″
130  Rasmus Tiller (NOR) Team Dimension Data + 4h 34′ 22″
131  Will Barta (USA) CCC Team + 4h 36′ 26″
132  Heinrich Haussler (AUS) Bahrain–Merida + 4h 37′ 44″
133  Edward Theuns (BEL) Trek–Segafredo + 4h 39′ 26″
134  Sam Bennett (IRL) Bora–Hansgrohe + 4h 41′ 44″
135  Gonzalo Serrano (ESP) Caja Rural–Seguros RGA + 4h 42′ 56″
136  Jorge Cubero (ESP) Burgos BH + 4h 45′ 34″
137  Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb + 4h 46′ 52″
138  Vyacheslav Kuznetsov (RUS) Team Katusha–Alpecin + 4h 50′ 26″
139  Marc Sarreau (FRA) Groupama–FDJ + 4h 56′ 21″
140  Jon Aberasturi (ESP) Caja Rural–Seguros RGA + 4h 59′ 08″
141  Kiel Reijnen (USA) Trek–Segafredo + 4h 59′ 41″
142  Szymon Sajnok (POL) CCC Team + 5h 01′ 03″
143  Juan Sebastián Molano (COL) UAE Team Emirates + 5h 01′ 03″
144  Jelle Wallays (BEL) Lotto–Soudal + 5h 03′ 52″
145  Fabio Jakobsen (NED) Deceuninck–Quick-Step + 5h 06′ 45″
146  Diego Rubio (ESP) Burgos BH + 5h 07′ 04″
147  Fernando Gaviria (COL) UAE Team Emirates + 5h 11′ 32″
148  Maximiliano Richeze (ARG) Deceuninck–Quick-Step + 5h 20′ 32″
149  Paweł Bernas (POL) CCC Team + 5h 22′ 19″
150  Oliviero Troia (ITA) UAE Team Emirates + 5h 25′ 27″
151  Shane Archbold (NZL) Bora–Hansgrohe + 5h 30′ 01″
152  Lennard Hofstede (NED) Team Jumbo–Visma + 5h 40′ 23″
153  Nuno Matos (POR) Burgos BH + 5h 56′ 19″

Points classification

Final points classification (1–10)
Rank Rider Team Points
1  Primož Roglič (SLO) Jersey green.svgJersey red.svg Team Jumbo–Visma 155
2  Tadej Pogačar (SLO) Jersey white.svg UAE Team Emirates 136
3  Sam Bennett (IRL) Bora–Hansgrohe 134
4  Alejandro Valverde (ESP) Jersey red number.svg Movistar Team 132
5  Nairo Quintana (COL) Jersey red number.svg Movistar Team 100
6  Miguel Ángel López (COL) Jersey yellow number.svg Astana 76
7  Philippe Gilbert (BEL) Deceuninck–Quick-Step 73
8  Dylan Teuns (BEL) Bahrain–Merida 69
9  Tosh Van der Sande (BEL) Lotto–Soudal 63
10  Sergio Higuita (COL) EF Education First 62

Mountains classification

Final mountains classification (1–10)
Rank Rider Team Points
1  Geoffrey Bouchard (FRA) Jersey blue polkadot.svg AG2R La Mondiale 76
2  Ángel Madrazo (ESP) Burgos BH 44
3  Sergio Samitier (ESP) Euskadi–Murias 42
4  Tadej Pogačar (SLO) Jersey white.svg UAE Team Emirates 38
5  Tao Geoghegan Hart (GBR) Team Ineos 35
6  Wout Poels (NED) Team Ineos 31
7  Alejandro Valverde (ESP) Jersey red number.svg Movistar Team 29
8  Sergio Henao (COL) UAE Team Emirates 27
9  Jakob Fuglsang (DEN) Astana 24
10  Mikel Bizkarra (ESP) Euskadi–Murias 22

Young rider classification

Final young rider classification (1–10)
Rank Rider Team Time
1  Tadej Pogačar (SLO) Jersey white.svg UAE Team Emirates 83h 10′ 09″
2  Miguel Ángel López (COL) Jersey yellow number.svg Astana + 1′ 53″
3  James Knox (GBR) Deceuninck–Quick-Step + 20′ 00″
4  Sergio Higuita (COL) EF Education First + 29′ 22″
5  Ruben Guerreiro (POR) Team Katusha–Alpecin + 39′ 10″
6  Tao Geoghegan Hart (GBR) Team Ineos + 1h 01′ 26″
7  Kilian Frankiny (SUI) Groupama–FDJ + 1h 08′ 47″
8  Óscar Rodríguez (ESP) Euskadi–Murias + 1h 10′ 19″
9  Ben O’Connor (AUS) Team Dimension Data + 1h 22′ 58″
10  Sepp Kuss (USA) Team Jumbo–Visma + 1h 32′ 38″

Team classification

Final team classification (1–10)[11]
Rank Team Time
1 Movistar Team Jersey red number.svg 248h 26′ 24″
2 Astana + 51′ 38″
3 Team Jumbo–Visma + 2h 03′ 42″
4 Mitchelton–Scott + 2h 26′ 47″
5 AG2R La Mondiale + 3h 14′ 09″
6 Team Sunweb + 3h 20′ 01″
7 Euskadi–Murias + 3h 38′ 55″
8 Bahrain–Merida + 3h 45′ 14″
9 Team Dimension Data + 3h 55′ 52″
10 Team Ineos + 4h 00′ 34″
Final Stage Competition ends in :
22d:09h:10m:44s
I’m Katy.
Hi! I’m Katy!
Nice to see you here!
I have something special for you 😉 Here is your personal link for the best betting offers 🔥
YOUR PERSONAL LINK